A 4iG űripari cége, a "4iG Space and Technology Zrt." (4iG S&T) bejegyzés alatt áll, és az alapítását követően 45 százalékos tulajdont szerez a Magyar Kutatási Hálózat Energiatudományi Kutatóközpontja által alapított űripari cégben, a REMRED Technológiai és Fejlesztő Zrt.-ben. Az új holdingvállalat főbb piaci területei az űripar- és műholdfejlesztés, dróngyártás és drónvédelem, valamint a védelmi digitalizáció lesznek, és ide apportálják majd a cég eddigi összes kapcsolódó projektjét.
A 4iG tavaly nyáron saját fejlesztésű, 65 kilogramm tömegű, 500 km/óra legnagyobb sebességre képes sugárhajtású dróntípust mutatott be, és tagja annak a konzorciumnak, amely az ilyen típusú légijárművek felderítésére szolgáló szenzorrendszer fejlesztésével foglalkozik.
A 4iG S&T Zrt. megbízott vezérigazgatója a REMRED társalapítója, a 4iG Nyrt. elnöki kabinetvezetője, dr. Sárhegyi István lesz. A REMRED a legnagyobb űrmérnökséggel rendelkező magyar űripari vállalat, amely beszállítója többek között az Európai Űrügynökségnek (ESA), a NASA-nak és a Japán Űrügynökségnek (JAXA) is. Az idén tavasszal űrtechnológiai központot kezdenek megvalósítani Martonvásáron, ahol komplett műholdak és űrrendszerek gyártását, összeszerelését, integrációját és tesztelését végzik majd.
Az átalakítás elősegíti a Magyarországon tájfunerősségű kormányzati hátszéllel megerősödött 4iG globális piacra lépését. A vállalatcsoport technológiai képességeit és összhangban állnak a Rheinmetall-lal közösen kidolgozott középtávú stratégiával, mely az űripari, védelmi digitalizációs és dróntechnológiai projektekből 5 év alatt 1,7-2,3 milliárd eurós bevételt fialhat.
A cég elnök-vezérigazgatója és tulajdonosa, Jászai Gellért már 2021-ben jelezte, hogy "az űriparnak és a kapcsolódó védelmi területeknek" is fontos szereplői szeretnének lenni. A 4iG üzleti-kereskedelmi tevékenységét és infrastruktúra üzletágát tavaly novemberben választották ketté. |