Közigazgatási eljárás indult a Bayer-show március 31-i adása miatt
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa bejelentés alapján megvizsgálta a Bayer-show március 31-i adását, és közigazgatási hatósági eljárást indított a Hír TV Zrt.-vel és a Karc FM Média Kft.-vel szemben – derül ki a hatóság közleményéből. Az eljárás indításának oka a műsorszámban elhangzott bevándorlókra tett kijelentések, melyek felvethetik a gyűlöletkeltés tilalmára vonatkozó törvényi rendelkezések megsértését.
A vitatott tartalom
Bayer Zsolt a március 31-i adásban két videófelvételt mutatott be, amelyek állítása szerint nyugat-európai bevándorlók által elkövetett bűncselekményeket ábrázolnak. Azonban a videók eredete és hitelessége nem volt egyértelmű, mivel sem a helyszín, sem az időpont, sem a szereplők kiléte nem volt azonosítható.
Az első videóban egy férfi megüt egy szőke hajú nőt az utcán, amelyre Bayer „kiirtandó féregként” hivatkozott, és azt a kommentárt fűzte hozzá, hogy „ezeket ma Nyugat-Európában dédelgetik, szeretgetik”. A második videóban egy csoport fekete férfi egy idős nőt dob a medencébe, melyet Bayer így konferált fel: „Megérkeztek a páviánok”.
A műsor ismétlései
A Hír TV március 31-én 21:10-kor sugározta először az adást, majd április 1-jén 00:07-kor, 05:03-kor és 12:58-kor is megismételte. A Hír FM szintén többször lejátszotta: április 1-jén 11:19-kor és 23:06-kor, illetve április 2-án 06:16-kor és 23:06-kor.
A Médiatanács vizsgálata
Az NMHH Médiatanácsa a hatósági ellenőrzés során megállapította, hogy a műsorszámban elhangzott kijelentések felvethetik a gyűlöletkeltés tilalmára vonatkozó törvényi rendelkezések megsértését, ezért indítottak közigazgatási hatósági eljárást a Hír TV Zrt.-vel és a Karc FM Média Kft.-vel szemben. A hatóság vizsgálata jelenleg is folyamatban van, és az eredmények függvényében további lépéseket tehetnek az ügyben.
A gyűlöletkeltés elleni szabályozás
Magyarországon a médiatörvény szigorúan tiltja a gyűlöletkeltést, különösen a faji, etnikai, nemzeti vagy vallási alapon történő uszítást. Az NMHH Médiatanácsa a bejelentések alapján rendszeresen vizsgálja az ilyen tartalmakat, és szükség esetén közigazgatási eljárást indít a törvények betartása érdekében.
Az ügy kimenetele fontos precedenst jelenthet a jövőbeni médiatartalmak szempontjából, és ismételten ráirányíthatja a figyelmet a felelős újságírás és a gyűlöletkeltés elleni küzdelem fontosságára a médiában. |