Négymilliárd forintos szerződést kötött a TMT Technics Kft. a Külügyminisztériummal, hogy lélegeztetőgépeket vegyen a Covid-járvány közepette. A gépek azóta egy vámáruraktárban porosodnak a Momentum képviselője szerint, használni senki nem használta őket, eladni senkinek nem tudják még töredékáron sem, a 4 milliárd forint viszont elpárolgott. A cég állítólag most megszűnik. Gelencsér Ferenc, a Momentum országgyűlési képviselője írta meg a közösségi médiában, hogy március 20-án a TMT Technics Kft., vagyis a cég, amely 4 milliárd értékben szerzett be vastagon túlárazott lélegeztetőgépeket a Külügyminisztérium megbízásából még 2020-ban, tulajdonosai megszüntetik a céget.
Nahát, szokták mondani. Tehát egy újabb, a mutyiban vastagon sáros cég tűnik el úgy, hogy a mai napig nem tudjuk, hogy hova tűnt adófizetők négymilliárd forintja
– írja bejegyzésében a politikus. Kiírása szerint a Külgazdasági és Külügyminisztérium nem nyilatkozik az ügyben, az ügyészség nem csinál semmit, pedig még feljelentést is tett az ügyben. A további lépésekről beszámol majd folyamatosan – ígéri Gelencsér.
Miről is szól pontosan az ügy?
Gelencsér Ferenc kedden a parlamentben is elővezette az ügy részleteit egy rövid beszédben. Azzal kezdte, hogy 2020. március 25-én azzal a TMT Technics Kft.-vel kötött 4 milliárdos szerződést túlárazott lélegeztetőgépek vásárlására a Külügyminisztérium, amelynek még csak engedélye sem volt egészségügyi termékek forgalmazására, ugyanis optikai eszközök gyártásával foglalkoztak.
2020. MÁRCIUS 30-ÁN VÁLT JOGOSULTTÁ A CÉG ILYEN ESZKÖZÖK FORGALMAZÁSÁRA, TEHÁT A SZERZŐDÉST MEG SEM KÖTHETTÉK VOLNA. A cég jegyzett tőkéje akkor 4 millió forint volt, 2019-es árbevétele 119 millió forint, mégis őket tartotta a kormány a legalkalmasabbnak – a szerződést szignózó Baloch Csaba államtitkárral az élen –, hogy beszerezzék a berendezéseket – véli Gelencsér. Hiszen a „cégnek se tőkéje, se szakértelme nem volt”.
A 4 milliárd forintot előre, egy összegben, minden biztosíték nélkül kifizette a kormány a gépekre.
Hát bravó! Gyakorlatilag önökről mintázták az unokázós csalásokat
– mondta Gelencsér a szemközti padsorban ülőknek. A külügyminisztériumba ezután nulla darab lélegeztetőgép érkezett meg, ugyanis a szállítmány (759 darab gép) egy vámáruraktárban áll, és „jogilag be sem léptek az országba” a masinák. Darabját a piaci ár (3000 dollár) tízszereséért vásárolták, ám eladni már 13 ezer forintért sem sikerült őket.
EHHEZ KÉPEST A CÉG VEZETŐJE, TÓTH LÁSZLÓ 2020-BAN 863 MILLIÓ FORINT OSZTALÉKELŐLEGET VETT FEL.
Ezt Gelencsér szerint „normális ügymenet mellett 40 év alatt tudta volna” összespórolni. A cég tőkéje 3 milliárdra emelkedett, és bejegyeztek 4 milliárdnyi tartozást. Ahogy a momentumos politikus fogalmaz: „volt közpénz, nincs közpénz”.
A külügyminisztérium végrehajtást indított a pénzért, megtalálták a gépeket a raktárban, de senkinek nem tudják őket értékesíteni. A könyvvizsgáló megállapította, hogy a cégnek nincs pénze visszafizetni a tartozását, így most felszámolták önmagukat.
|