Schadl György hónapok óta titkolja vagyontárgyainak hollétét – Kisrepülő, kishajó és autók lefoglalása akadályokba ütközik
A Schadl-Völner ügy újabb fejezetéhez érkezett szeptember 10-én, amikor a bíróság előtt ismét terítékre került a vagyonlefoglalás kérdése. Schadl György, a végrehajtói kar egykori elnöke hónapok óta nem hajlandó elárulni, hol találhatók a lefoglalni kívánt vagyontárgyai, köztük egy kisrepülőgép, egy kishajó és több autó. A bíró többször is felhívta Schadl figyelmét a jogi kötelezettségeire, ám a vádlott kitart amellett, hogy nem tudja megmondani, hol találhatók ezek az eszközök. „Amiről tudok, elmondom, de amiről nem, arról nem tudok mit mondani” – válaszolta Schadl.
Az eljárás során ezúttal Majorosi Eszter volt végrehajtót hallgatták meg, aki korábban bűnösnek vallotta magát, miután elismerte, hogy Schadl pénzért cserébe juttatta őt pozíciójába. Majorosi korábban felfüggesztett börtönbüntetést kapott, ám a keddi tárgyaláson megtagadta bizonyos kérdésekre a válaszadást, mondván, az érintené a már lezárt ügyét. A bíró figyelmeztette, hogy nem vonatkozik rá teljes vallomástételi mentesség, így végül csak a személyes érintettségű kérdéseknél tagadta meg a válaszadást.
Schadl vagyonának lefoglalása akadályokba ütközik
A bíróság már tavaly novemberben elrendelte Schadl több vagyontárgyának, köztük a kisrepülőnek és kishajónak a lefoglalását, ám a hatóságok azóta sem találták meg ezeket. A vádlott ragaszkodik ahhoz az állásponthoz, hogy nem tudja ezek hollétét. A bíróság ezzel kapcsolatban több alkalommal is felszólította Schadlt az együttműködésre, ám eddig eredménytelenül.
Majorosi Eszter vallomástétele és a végrehajtói kinevezések körüli korrupció
A keddi tárgyalás másik fontos eleme Majorosi Eszter meghallgatása volt, aki a vád szerint Schadl egyik „kliensének” számított. Schadl állítólag anyagi segítséget nyújtott Majorosinak a végrehajtói irodája megalapításához, amelyet a vádlott „kölcsönként” említ. Majorosi a bíróságon elmondta, hogy napi kapcsolatban állt Schadllal, és őt tekintette mentorának. Arra azonban nem emlékezett, hogy hogyan adta vissza a kölcsönt, vagy mekkora összegeket vett fel osztalékként.
A vádirat szerint Schadl rendszeresen szedett pénzt azoktól a végrehajtóktól, akiket kinevezett, és a nyereségük egy részét visszakövetelte. Az ügyészség szerint Majorosi is ebben a hálózatban vett részt, és 254,8 millió forintot juttatott vissza Schadlnak, amelynek ellenértékeként havi egymillió forintot kapott.
Lehallgatások és tanúvallomások bonyodalmai
A tárgyalás során lehallgatási anyagok is előkerültek, amelyek alapján a nyomozók azt gyanítják, hogy Majorosi rendszeresen találkozott Schadl bizalmasával, M. Viktorral, hogy pénzátadásokat intézzenek. Majorosi ezeket az állításokat sem kommentálta a bíróságon, mivel véleménye szerint ezek is érintik az ő vádját. A bíró egy ponton rákérdezett, hogy Majorosi hajlandó-e megadni a telefonja feloldó kódját, amelyet a nyomozás során nem adott ki. Erre határozott nemmel felelt.
Schadl és Völner korrupciós kapcsolata
Az ügy középpontjában Schadl György és Völner Pál egykori igazságügyi államtitkár korrupciós kapcsolata áll. A vád szerint Schadl rendszeresen fizetett Völnernek 2-5 millió forintot, hogy befolyását felhasználva segítse a végrehajtói kinevezések intézését. Völner összesen legalább 83 millió forintot kapott Schadltól, míg a végrehajtói kar elnöke az ügyészség szerint közel 925 millió forint illegális jövedelemre tett szert.
Az ügy folytatása során várhatóan további tanúk meghallgatására és lehallgatási anyagok elemzésére is sor kerül, amelyek további fényt deríthetnek a Schadl-Völner hálózat működésére és a korrupció részleteire. |