Külföldi Munkaerő Magyarországon: Öldöklő Verseny a Hazai Dolgozókkal
Az utóbbi években drámai növekedés tapasztalható a külföldi vendégmunkások számában Magyarországon, amely egyre élesebb versenyhelyzetet teremt a hazai munkavállalók számára. A harmadik országokból, főként ázsiai országokból érkező munkások olcsóbb és rugalmasabb munkaerőnek számítanak, amely komoly kihívást jelent a magyar dolgozók számára. Különösen a túlórák és a munkavégzési hajlandóság terén állják meg a helyüket a külföldiek, ezzel nehezen versenyezhetnek a hazai munkaerőpiacon aktív magyarok.
Fokozódó Nyomás a Magyar Munkavállalókon
Lóránt, aki több mint 15 éven át dolgozott egy amerikai tulajdonú budapesti gyárban, saját bőrén tapasztalta meg a változást. Elmondása szerint a magyar dolgozók számára az igazi nehézségek akkor kezdődtek, amikor megjelentek a fülöp-szigeteki munkavállalók. Ők szorgalmasan és készségesen vállaltak el rengeteg túlórát, míg a hazai dolgozók ezt hosszú távon nem tudták fenntartani, különösen családos munkavállalók esetében. Lóránt végül maga is elbocsátásra került, amikor a vállalat leépítései során a magyar munkavállalókat érintették hátrányosan, szemben a külföldiekkel, akik továbbra is maradhattak. - számolt be róla a portfolio
A fülöp-szigetekiek megjelenése tehát új versenyhelyzetet teremtett a magyar dolgozók számára, akik kénytelenek voltak megküzdeni a külföldiek által kínált rugalmassággal és alacsonyabb fizetési igényekkel.
Kormányzati Reakciók: Szigorítás Jön
A munkaerőpiaci helyzet romlására a kormányzat is reagált. A Nemzetgazdasági Minisztérium bejelentette, hogy új idegenrendészeti törvényt készül bevezetni, amely szigorúbb szabályozásokat vezetne be a külföldi munkavállalók foglalkoztatására. A cél, hogy a hazai munkaerőt részesítsék előnyben, és csak akkor alkalmazzanak külföldieket, ha már végképp nincs elegendő magyar jelentkező az adott pozíciókra.
Az elmúlt években közel 100 ezer külföldi munkavállaló érkezett Magyarországra, többségük harmadik országból. A növekedés különösen azután gyorsult fel, hogy a külföldiek alkalmazása egyszerűbbé vált. A kormány célja most az, hogy a magyar munkaerőt helyezze előtérbe, és csökkentse a külföldiek dominanciáját a hazai piacon.
Pozitív Példák is Léteznek
Bár sok helyen feszültségek keletkeztek a külföldi munkaerő megjelenése miatt, akadnak pozitív példák is. A gyöngyösi B. Braun Medical Kft. esete jól mutatja, hogy lehet hatékonyan integrálni a külföldi munkaerőt a magyar gazdaságba. A cég a régió egyik legnagyobb foglalkoztatója, és bár hosszú ideig kizárólag magyar dolgozókat alkalmaztak, végül a növekvő kapacitásigény miatt 150 fülöp-szigeteki munkást is felvettek.
A cég hangsúlyozza, hogy továbbra is a magyar munkaerőt részesítik előnyben, és folyamatosan bővítik hazai dolgozóik számát. A külföldi dolgozók csak az egyszerűbb összeszerelési feladatokat végzik, de ugyanazok a béren kívüli juttatások illetik meg őket, mint magyar kollégáikat.
A Külföldiek Hatása Más Ágazatokra
A külföldi munkavállalók nemcsak az iparban, hanem más ágazatokban is egyre nagyobb számban vannak jelen. A vendéglátásban például maláj, indonéz, vietnámi és fülöp-szigeteki dolgozók vállalnak munkát, gyakran kevesebb bérért, mint a magyarok. A futárszolgálatok esetében is érezhető a külföldiek növekvő aránya, akik általában angolul kommunikálnak, vagy egyszerűen csak a telefonjukat mutatják meg a megrendelésekkel.
Következtetések
A külföldi munkaerő beáramlása Magyarországra egyre élesebb versenyhelyzetet teremt a hazai dolgozók számára. Bár a kormány szigorítással próbál reagálni, a munkaerőhiány miatt a külföldiek foglalkoztatása továbbra is növekvő tendenciát mutat. Azonban a hosszú távú megoldás talán abban rejlik, hogy hogyan lehet a hazai munkaerőpiacot úgy átalakítani, hogy mindkét fél érdekei egyensúlyba kerüljenek.
|