Szijjártó Péter szerint a grúz választást bíráló uniós külügyminiszterek „szokásos károgók” és „hivatalos rettegők”
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kemény szavakkal illette azokat az uniós külügyminisztereket, akik kritikával illették a grúz parlamenti választások tisztaságát és Orbán Viktor magyar miniszterelnök tbiliszi látogatását. A magyar külügyminiszter hétfőn a közösségi oldalán „szokásos károgóknak” és „hivatalos rettegőknek” nevezte azt a tizenhárom uniós külügyminisztert, akik nyilatkozatban ítélték el a grúz választások lefolyását és a választások körüli visszaélések állításait.
Szijjártó maga is Tbilisziben tartózkodik, ahol kedden találkozik Ilia Darcsiasvili grúz külügyminiszterrel. A látogatás előtt a Facebookon tette közzé véleményét, mely szerint „tucatnyi európai uniós ország nem tudja megemészteni, hogy a demokrácia a népakaratról szól, és nem Brüsszelből jelölik ki az ország kormányát.” Kiemelte, hogy a magyar kormány 14 éve tapasztal hasonló kritikákat a liberális mainstream irányából, akik szerinte csak akkor tartanak egy választást demokratikusnak, ha azt a liberális pártok nyerik meg.
A magyar külügyminiszter hangsúlyozta, hogy Magyarország továbbra is együttműködik Grúziával és a grúz kormánnyal, és mindent megtesz annak érdekében, hogy előmozdítsa az ország európai integrációját. Posztját a „A kutya ugat, a karaván halad!” mondattal zárta.
A grúz választások eredményét a hétvége folyamán hirdették ki, ahol a kormánypártnak, a Grúz Álom pártnak 54 százalékos eredményt sikerült elérnie. Orbán Viktor miniszterelnök már a szavazatok hetven százalékának feldolgozása után gratulált a pártnak, majd hétfőn személyesen is ellátogatott Grúziába. Az Európai Unió azonban egyelőre nem ismerte el a választások eredményét, és sokan aggódnak a választási visszaélések miatt, amelyeket a grúz ellenzék is hangoztatott.
Orbán Viktor tbiliszi látogatása nem maradt visszhang nélkül: hétfő este több ezren vonultak utcára Tbilisziben, tiltakozva a választások állítólagos visszaélései és a magyar miniszterelnök jelenléte ellen. A tüntetők kifütyülték a magyar miniszterelnököt, ami erőteljes jelzés volt az Európai Unió irányába, amely továbbra is óvatosan figyeli a grúziai eseményeket és azok politikai következményeit.
Szijjártó Péter szavai újabb jelei annak a feszültségnek, amely Magyarország és az uniós intézmények között húzódik a demokrácia, jogállamiság és választási eljárások kérdésében. |