Óbuda polgármestere, Dr. Kiss László, hónapok óta előzetes letartóztatásban van, és a legfrissebb hírek szerint egészen decemberig ott is marad. Ez az időszak a legtöbb közéleti személyiségnél a csendes visszavonulást jelentené, de a polgármester különleges módot talált arra, hogy továbbra is eljuttassa gondolatait a nyilvánossághoz: kézírásos leveleken keresztül küld üzeneteket, amelyeket munkatársai Facebook-oldalára posztolnak.
Különleges kommunikációs csatorna a börtönből
A magyar közéletben ritka jelenség, hogy egy politikai vezető a rácsok mögül kommunikáljon. Kiss László esetében azonban ez nem mindennapi megoldás született: kézzel írt levelek formájában juttatja el üzeneteit a harmadik kerületi önkormányzathoz, és a posztok tartalmát így közvetítik a közösségi médiában. Ezzel a módszerrel – ha közvetetten is – sikerült „megtörnie a csendet”, ami számos támogatójának, követőjének és kritikusának figyelmét is felkeltette.
A legelső ilyen poszt során az adminok tájékoztatták az olvasókat, hogy a posztok közvetítésének mikéntje nem szokványos. A börtönből küldött levelek közérdekű témákra is reagálnak, így a polgármester nézőpontját és véleményét változatlanul közvetíteni tudják a közönség számára.
Politikai üzenetek a rácsok mögül
Kiss László a második posztjában már erőteljesen politikai hangot ütött meg, amikor szolidaritását fejezte ki azokkal, akik politikai koncepciós perek áldozatainak tartják magukat. A posztja szerint szolidaritást vállal Fekete-Győr Andrással és Szarvas Koppány Bendegúzzal, és minden politikai üldözött mellett kiállásra buzdít.
Ez a poszt egyes szám első személyben, erőteljes személyes hangvételben szólal meg, mintha maga a polgármester „pötyögte volna le” a szavakat. A poszt üzenetét, melyben a politikai üldözés ellen szól, sokan értelmezik úgy, mint egyértelmű állásfoglalást az önkormányzati és országos politikai feszültségek közepette.
Politikai fogvatartottként tekint magára
A posztokat kísérő szövegek rámutatnak arra is, hogy Kiss László magát politikai fogvatartottnak tartja, és az ügyét e megvilágításban igyekszik bemutatni. A politikai kontextus, amelybe helyezi saját esetét, a közéleti diskurzus egy újabb szintjére emeli a történetét, és továbbra is fenntartja a figyelmet.
A polgármester kitartó kommunikációja az őt támogató és kritizáló tábor számára is különös figyelmet érdemel. Ezzel az esettel ismét láthatóvá válik, hogy egy politikai személyiség akár a börtönből is próbálhatja elérni a nyilvánosságot, ha határozottan hisz az ügye igazában, és folyamatosan keres kapcsolatot a közösséggel. |